poniedziałek, 24 sierpnia 2009

Wybielanie zębów

Komu nie marzy się śnieżnobiały uśmiech na miarę hollywoodzkich gwiazd? Jednak natura niestety nie obdarzyła nas takim darem. Co więc zrobić, żeby nasze zęby miały ładny biały kolor? Poznajmy więc kilka sposobów wybielania zębów.

Wybielanie zębów kiedyś
Białe zęby były marzeniem także naszych przodków. Szukali oni skutecznych i domowych sposobów na piękny uśmiech. Oto kilka metod wybielania zębów, o których jednak lepiej zapomnieć, gdyż mogą one przynieść więcej szkód niż korzyści.

Soda oczyszczona
Niegdyś do wybielania zębów stosowano sodę oczyszczoną. Roztworem wodorowęglanu sodu płukano jamę ustną. Ponieważ związek ten ma odczyn zasadowy, likwiduje bakterie rozwijające się w jamie ustnej. Można także proszek nakładać na szczoteczkę do zębów i stosować tak, jak pastę, czyli szorować uzębienie. Trzeba jednak pamiętać, że duże stężenie sody oczyszczonej niszczy szkliwo.

Sok z cytryny
Metoda wybielania zębów za pomocą cytryny polega na wcieraniu jej w zęby. Kwas cytrynowy znajdujący się w owocu miał wybielać zęby. Ale jest także druga strona medalu – kwas jak to kwas jest substancją „szkodliwą” i może negatywnie wpływać na szkliwo. Długotrwałe wcieranie cytryny może prowadzić do odwrotnych rezultatów – przyciemnionych zębów.

Węgiel
Choć to może zabrzmi paradoksalnie, kiedyś próbowano wybielić żeby węglem. Wybielając zęby węglem, w sposób mechaniczny usuwamy osady. Wybielanie zębów taką metodą można porównać do używania papieru ściernego. Konsekwencje? Możliwe jest uszkodzenie szkliwa. Nie polecam więc.

Wybielanie zębów dzisiaj
Całe szczęście możemy zapomnieć o tych dość dziwacznych sposobach na śnieżnobiały uśmiech. Istnieje bowiem szereg bardziej skutecznych, a co więcej bezpiecznych dla naszego szkliwa metod na białe zęby. Wybielanie zębów za pomocą takich nowoczesnych metod można wykonywać zarówno w domu, jak i w gabinecie dentystycznym. A i cena takich zabiegów jest różna. Tak więc każdy znajdzie odpowiednią na własną kieszeń metodę.

Domowe wybielanie zębów
To kilka sposobów na białe zęby, które można z powodzeniem wykonać w domowym zaciszu.

Pasty do zębów
Oczywiście nie chodzi tu o zwykłe pasty do zębów, choć i takie bywają pomocne, gdyż zawierają niewielkie ilości sody oczyszczonej. Do wybielania zębów zostały stworzone specjalistyczne pasty, które w swoim składzie zawierają odpowiednie substancje. Są nimi enzymy i aktywne granulki mikroskopijnej wielkości. Takie pasty do zębów zwalczają osady, które powstały w wyniku picia kawy, herbaty, czerwonego wina czy palenia tytoniu. Jednak wybielające pasty do zębów nie poradzą sobie z przebarwieniami powstałymi w wyniku stosowania niektórych antybiotyków (na przykład zawierających tetracykliny).

Paski i żele wybielające
Paski i żele wybielające są ostatnio coraz częściej i chętniej stosowane do wybielania zębów. Preparaty te zawierają aktywne substancje (najczęściej jest to nadtlenek wodoru), które stosuje się również w gabinetach stomatologicznych. Jednakże paski do użytku domowego zawierają czynne substancje o znacznie mniejszym stężeniu, dzięki czemu nie narobimy sobie szkód ze szkliwem. Paski takie zakłada się na zęby. Taki „zabieg” powtarza się dwa razy dziennie przez około siedem dni.

Podobne efekty uzyskamy stosując specjalne żele. Ich zasada działania opiera się na podobnej, stosowanej w gabinecie dentystycznym.

Wybielenie zębów za pomocą pasków czy żeli jest skuteczne. Takimi metodami można rozjaśnić zęby nawet o dwa tony. Wszystko jednak zależy od natury naszych zębów.

Wybielanie zębów u stomatologa
Każdy kto chce wybielić zęby u stomatologa musi liczyć się z tym, że zabiegi te nie należą do najtańszych. Ich cena zależy od rodzaju zabiegu oraz ilości zębów, które chcemy wybielić. Koszt takich zabiegów waha się w szerokich granicach – od 700 złotych do 3000 złotych. Poniżej więcej szczegółów.

Wybielanie nakładkowe
Wybielanie zębów poprzez stosowanie nakładek rozpoczyna się od wykonania odlewu naszych zębów. Następnie stomatolog przygotowuje odpowiedni aplikator, który ułatwi nakładanie specjalistycznego żelu. Nakładanie żelu odbywa się już w domu i jest przeprowadzane przez samego pacjenta. Czasami zabieg taki należy powtórzyć, żeby uzyskać jeszcze lepsze efekty.

Bonding, czyli licówki i żywice
Często osoby chcące wybielić zęby, wybierają bonding. Jest to kuracja, która wykorzystuje licówki lub żywice kompozytowe. Za ich pomocą pokrywa się przebarwione zęby i nadaje ładny wygląd.

Takie zabiegi należą niestety do najdroższych. Koszt „ulepszenia” jednego zęba to wydatek rzędu 700 złotych. Efekty bondingu utrzymują się około pięciu lat.

Wszystkie metody wybielania są dobre, jeśli tylko przynoszą oczekiwane rezultaty. Trzeba jednak pamiętać, że i po wybieleniu o zęby trzeba dbać. Na biel zębów ma bowiem wpływ nasza dieta. To co jemy i pijemy często niweczy kosztowne zabiegi wybielania zębów. Miejmy więc to na uwadze.
http://www.webshock.com.pl/wybielanie-zebow-2/