niedziela, 26 lipca 2009

Woda mineralna

W stanie naturalnym woda czysta, nadająca się do picia występuje bardzo rzadko. W wodzie występują rozpuszczone pierwiastki, substancje chemiczne, szlam, osad a także związki organiczne takie jak: bakterie, wirusy, grzyby (jest to przyczyną chorób takich jak: cholera czy dur brzuszny nękających zwłaszcza kraje afrykańskie gdzie brak jest odpowiednich systemów oczyszczania wody).

Jednym ze sposobów uzyskania czystej wody jest destylacja. Kilkaset lat temu czystą wodę można było uzyskać z deszczu i śniegu. Było możliwe dlatego, że nie było przemysłu, nie były stosowane pestycydy itp. Obecnie woda deszczowa jest kwaśna i zapylona i jej picie bez przegotowania grozi skażeniem organizmu. Woda morska natomiast nigdy nie nadawała się do spożywania ze względu na zbytnie zasolenie. Ziemska skorupa to ponad 2200 różnych minerałów, tworzą one skały i uczestniczą w naturalnych procesach materii organicznej. Minerały te mają różną budowę chemiczną ale tylko niektóre z nich łatwo rozpuszczają się w wodzie. Najłatwiej rozpuszczalnym w wodzie pierwiastkiem jest (NaCl) czyli chlorek sodu inaczej sól kuchenna, której na co dzień używamy w domu.

Innym przykładem rozpuszczalnych w wodzie skał mineralnych są wapienie, których nie brakuje w skorupie ziemskiej. Te skały są największym źródłem wapienia i magnezu. Woda, w której jest dużo magnezu i wapienia jest twarda i sprzyja osadzaniu się kamienia na urządzeniach mechanicznych takich jak: pralki, czajniki itp. Przykładem skały w ogóle nie rozpuszczalnej w wodzie jest z kolei granit z którego zbudowane są najwyższe góry w Polsce Tatry.

Jeśli minerał jest solą chemiczną to w momencie jej zetknięcia z wodą następuję rozpad na aniony i kationy. Co ciekawe wśród kationów pojawiają się pierwiastki potrzebne nam do życia stąd nazwa pierwiastki życia. Do tych pierwiastków zaliczamy: wapń, potas, sód i magnez. Źródła wód mineralnych były znane już w starożytności. W średniowieczu znachorzy i magicy przypisywali wodzie o różnym smaku różne właściwości. Znane są również lecznicze właściwości wody, miejsca takie często były i są miejscami kultu. W 1906 roku w kongresie medycznym w Nauheim w Niemczech po raz pierwszy zdefiniowano pojęcie wody mineralnej. Aby wodę uznać za mineralną musi ona spełniać następujące właściwości:

•w jednym litrze musi zawierać przynajmniej 1000mg substancji potrzebnych człowiekowi.
•woda musi pochodzić z głębi ziemi.
•substancje zawarte w takiej wodzie muszą tworzyć odpowiednie proporcje.
•woda mineralna powinna być nieskazitelnie czysta, nie może zwierać nawet minimalnych ilości zanieczyszczeń.
W Polsce zaledwie klika wód mineralnych może poszczycić się tym, że spełnia te rygorystyczne normy są to: Krynica-Zdrój, Ciechocinek-Zdrój, Kudowa-Zdrój. Krystalicznie czystą i nieskazitelną wodę możemy również uzyskać za pomocą filtrów do wody a szczególnie filtrów odwróconej osmozy. Są zaawansowane technologicznie filtry do wody o pięciostopniowym i sześciostopniowym systemie oczyszczania wody. Filtry te są w stanie poradzić sobie z bakteriami, wirusami, zanieczyszczeniami mechanicznymi, metalami ciężkimi oraz chlorem. Poprawiają one również smak i zapach wody.

O autorze
Specjalista od web-marketingu i SEO. Prywatnie interesuję się zakładami sportowymi, literaturą fantasy i grami RPG oraz karciankami